« Startuj z Osiek-Net «  
 
 
Szukaj w internecie  
 
 
Sieć bezprzewodowa używa fal elektromagnetycznych (radiowych lub podczerwonych) do przesyłania informacji z jednego punktu do drugiego bez użycia medium fizycznego. Fale radiowe czesto sa traktowane jako radiowy nośnik, ponieważ po prostu pelnia funkcje dostarczania energii do zdalnego odbiornika. Transmitowane dane są nakładane na nośnik radiowy tak, aby mogły być dokładnie wydobyte w punkcie odbioru. Zwykle określa się to modulacją nośnika przez informacje przesyłaną. Gdy dane są nakładane (modulowane) do nośnika radiowego, sygnał radiowy zajmuje wiecej niz pojedyńczą częstotliwość, ponieważ częstotliwość lub (bit rate) modulowanej informacji dodaje sie do nośnika.
Wiele radiowych nośników może współistnieć w tym samym miejscu o tym samym czasie bez wzajemnej interferencji, jesli fale radiowe są transmitowane na różnych częstotliwościach. W celu wydobycia danych, odbiornik radiowy dostraja się do jednej częstotliwości i odrzuca wszystkie pozostałe.
W typowej konfiguracji bezprzewodowej, urządzenie nadawczo/odbiorcze, zwane punktem dostępowym, łaczy się z siecią kablową z użyciem standardowego okablowania. W najprostszym przypadku, punkt dostepowy odbiera, buforuje i transmituje dane pomiędzy siecią bezprzewodową i siecią kablową. Pojedynczy punkt dostepowy może obsługiwać małą grupę użytkowników i może funkcjonowac w zasięgu od 50 do 30 000 metrów. Punkt dostepowy, (lub antena podłaczona do punktu dostępowego) jest zwykle montowana wysoko, lecz moze byc równiez instalowana gdziekolwiek co jest praktyczne tak długo, jak pożądany zasięg jest osiągany.
Użytkownicy korzystają z sieci bezprzewodowej za pomocą bezprzewodowych kart sieciowych, które wystepują jako karty PC Card w komputerach przenośnych i podręcznych, lub jako karty w komputerach biurkowych, lub też jako zintegrowane urządzenia w komputerach podręcznych. Karty bezprzewodowe ustanawiają interfejs pomiędzy systemem sieciowym klienta a falami radiowymi poprzez antene. Natura polaczenia radiowego jest "przezroczysta" dla sieciowego systemu operacyjnego.
 
 

   
   
       
    ® copyright by Osiek-Net GeGat - projektowanie stron